Tévhitek és tények |
Tévhit: az árnyékolatlan sodort érpár elégséges és megfelelő védelmet biztosít mindenhova. Valóság: Sajnos nem minden körülmények között igaz, vagyis ipari környezetben gyakran, illetve erősen zavaros, villamos és elektrosztatikus tranziensekkel is terhelt területeken, terekben és ezek változatos megjelenési formái esetén, fontos a megfelelően árnyékolt rendszerek használata. Részletesen a szakirodalom taglalja az ilyen eseteket.
Tévhit: 100 méterre mindegyik kábel jó (előbbi elképzelés egy másik megjelenése). Valóság: Az utóbbi években különösen sok olyan kábel „hírét” hallottuk, melyek jellemzői messziről közelítették csak meg a szabványban megadott értékeket (persze a valóságban és nem papíron, azon ugyanis bármit lehetséges leírni), így aztán komoly veszteségek keletkeztek. A rézvezető helyett használt réz bevonatú alumínium vagy éppen vas, esetleg acél, illetve az előírtnál vékonyabb vezető keresztmetszet, mind akadályai az adatátvitelnek, és akár 30 méteres adatátviteli távolságoknak is, nemhogy a távtáplált berendezések kiszolgálásának.
Tévhit: Az informatikai kábelezésnek nincs kapcsolata az épületvillamossági kábelezéssel. Valóság: Az előbbi pontban leírt esetben is kitűnik, hogy nem helytálló kijelentés, hiszen a gyengeáramú rendszer megannyi kapcsolattal rendelkezik közvetve, vagy éppen közvetlenül az épület villamoshálózatával, csakúgy, mint sok más fémszerkezeti elemmel, más rendszerekkel, hiszen immár a hálózat nagyon sokoldalú szolgáltatásra, kapcsolatokra, rendszerek összekapcsolására alkalmas.
A lényeg, hogy a megfelelő feladatra, a szükséges és elégséges minőséget képviselő kábeleket választva, műszaki adatlappal alátámasztva és személyes ellenőrzéssel meggyőződve biztosíthatjuk a megfelelő alapokat. A megfelelő minőséget az adatlapokon megadott minimális hajlítási sugarak, maximális húzóerő betartásával és a végponti kialakítások előírás szerinti elkészítésével tudjuk garantálni. Alapvetően mindez nem bonyolult, de ott vannak a kérdések, hogy mit, mikor és mi alapján válasszunk, hiszen erről nem annyira könnyű gyorsan és egyszerűen tájékozódni. S mielőtt döntünk, az előkészítés, tervezés egyik fontos további szempontjaként azt kell még szem előtt tartani, hogy az épületek kábelezése talán az egyik legköltségesebb kiadás, ha azt később bármilyen okból módosítani kell, ezért jobban meg kell fontolni a beépíteni kívánt minőséget, jövőbeli alkalmazhatóságot, megfelelően sokoldalú használat lehetőségeit. Egy elosztó, kapcsoló berendezés (switch), egy szerver, a gépek vagy a WiFi berendezések, routerek cseréje nagyobb gond nélkül megvalósítható. A kábelek cseréje, a legritkább esetben ilyen könnyű feladat. A központ szétszerelésétől, a falban, álmennyezetek felett, kábeltálcákon, csövekben elhelyezett kábelek kicserélése nagyobb feladat és sokkal több körültekintést, valamint türelmet igényel. Így a költségek is láthatóan, elkerülhetetlenül magasabbak lesznek.
Ha szeretne megbízható hálózatot kiépítetni, vagy mint kivitelező, szeretne megbízható hálózatokat építeni, tervezni, jelentkezzen tanfolyamainkra, vagy egyszerűen iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy időben értesüljön, amikor az megszervezésre kerül. |